Z problemami skórnymi boryka się coraz więcej osób. Wynikają one często ze złej diety lub nieodpowiednio dopasowanej pielęgnacji, ale czasem spowodowane są czynnikami niezależnymi od nas. Atopowe zapalenie skóry to nieprzyjemne schorzenie o podłożu genetycznym. Jeśli chcemy sobie z nim dobrze radzić, wówczas powinniśmy znać podstawowe zasady pielęgnacji skóry atopowej.
Na czym polega atopowe zapalenie skóry?
Jak już zostało wspomniane, AZS jest chorobą skórną, którą wywołują czynniki genetyczne. Skóra atopowa ma skłonności do silnych reakcji alergicznych, co objawia się zaczerwienieniem, suchością oraz ogólnym podrażnieniem naskórka. Atopia oznacza cechę danej osoby i jej organizmu, który ma skłonność do wytwarzania nadmiaru przeciwciał. Osoby ze skłonnością do atopii zwykle produkują przeciwciała w klasie IgE przeciwko różnym alergenom. Atopia wpływa na reakcję człowieka w sposób chorobowy na styczność z pospolitymi substancjami otaczającego środowiska, nieszkodliwymi dla osób zdrowej populacji.
Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry zazwyczaj skarżą się na uporczywe swędzenie skóry, które często nie ustępuje nawet po użyciu łagodzących kremów. Atopowe zapalenie skóry, które nie jest w odpowiedni sposób leczone, może objawiać się pękaniem naskórka, powstawaniem ran i stanów zapalnych, a także pojawianiem się łuski na skórze.
Pielęgnacja skóry atopowej – na czym polega?
Choroby naskórka wymagają specjalnego podejścia do pielęgnacji. Dbałość o skórę atopowa wymaga stałego używania specjalistycznych kosmetyków, które będą łagodziły objawy schorzenia, a także zapobiegały nawrotom choroby. Należy podkreślić, że skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i wiele produktów nie będzie z nią współgrało.
Na początku należy zwrócić uwagę na oczyszczanie cery atopowej. Na tym rodzaju naskórka często pojawiają się rany i pęknięcia, które powinny zostać odpowiednio odkażone. Oczyszczanie skóry atopowej polega na częstym stosowaniu kosmetyków antyseptycznych, jednak muszą być one delikatne i nie podrażniać dodatkowo naskórka.
Kluczową kwestią podczas pielęgnacji skóry atopowej jest jej nawilżenie. Osoba, która zmaga się z chorobą AZS, doskonale wie, że jej skóra niemalże ciągle jest sucha i matowa. Na cerze atopowej ciągle powinien znajdować się krem, który będzie ją nawilżał, a także chronił przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja skóry atopowej polega przede wszystkim na nawilżeniu naskórka od wewnątrz. Chorzy na AZS powinni szczególną uwagę zwracać na ilość wypijanej wody dziennie. Warto również zainteresować się suplementacją witaminy D oraz E, które bardzo dobrze wpływają na kondycję skóry.
Codzienność z AZS
Cera atopowa musi być chroniona podczas każdej codziennej czynności. Wrażliwy naskórek może zostać podrażniony w bardzo prosty sposób, jednakże późniejsze zregenerowanie go nie jest wcale proste.
Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny używać wyłącznie delikatnych tkanin. Każdy materiał, który może mieć styczność z naskórkiem, musi być gładki. Skórę atopową należy szczególnie chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, czy nawet mocno świecące słońce. Każdy czynnik, który w normalnej sytuacji delikatnie podrażni skórę normalną, kilka razy bardziej wpłynie na naskórek wrażliwy.
Należy pamiętać o tym, że tylko regularna pielęgnacja skóry atopowej będzie skuteczna. AZS nie znika – można wyciszać tę chorobę, jednak nawroty mogą być niespodziewane i bardzo silne. Zmagający się z AZS muszą po prostu nauczyć się żyć z tym schorzeniem i dobrać taką pielęgnację, która idealnie dopasuje się do potrzeb ich naskórka. Warto również mieć na uwadze, że w walce z chorobami, takimi jak atopowe zapalenie skóry pomoc dermatologa może okazać się najlepszym wyjściem.