Piękna roślina o kopulastych i stożkowych wiechach, złożonych z dużej ilości pojedynczych kwiatostanów, o pięciu okrągłych płatkach, nosi kobiece imię. Przeróżne kolory kwiatów i duża ilość liści, sycą oczy tęczą i są obiektem pożądania każdego miłośnika kwiatów. Przez wiele lat, znane wyłącznie z białych kwiatostanów, odkryły swą wielobarwność.
Uwodzicielski kwiat
Hortensje uwodzą swoim niepowtarzalnym pięknem i obfitością kwiatostanów oraz soczystą zielenią liści. Ich łacińska nazwa (hydragea) daje nam do zrozumienia, iż potrzebuje ona sporo wody, by żyć. Gatunków z tej rodziny jest całe mnóstwo, dlatego zadowolą każdego ogrodnika. Pochodzą z Chin, Japonii oraz obu Ameryk. W Polsce doskonale się zadomowiły i znalazły swoich miłośników. Przez wiele lat służyły jako ozdoba w kościołach katolickich, w czasie Wielkiego Tygodnia. Ustawiane były w doniczkach wokół figury Pana Jezusa, spoczywającego w grobie. Przeważały wówczas jedynie kwiatostany białe.
Hortensje w ogrodzie
Do ogrodów hortensje zostały przeniesione całkiem niedawno, a ich łatwe przystosowanie się do polskiego klimatu spowodowało, iż stały się ozdobą wielu przydomowych ogródków. Jedynie na zimę zakrywamy rośliny chochołami z trawy lub specjalną folią do ogacania kwiatów i krzewów. Latem nie lubią silnego nasłonecznienia, dlatego szukamy dla nich miejsca na pół ocienionego. Gleba musi być wilgotna i przepuszczalna.
Do najpopularniejszych gatunków zaliczamy następujące hortensje:
- ogrodowa,
- bukietowa,
- pnąca,
- dębolistna,
- piłkowana. Ogólnie tych gatunków jest około 30. Sporą cześć z nich zamówić można na https://www.podkarpackiesady.pl/67-hortensje.
Do ogrodu i na balkon
Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy hortensje hodować w doniczkach na balkonie i tarasach przydomowych. Na parapecie nie zdadzą egzaminu, gdyż potrzebują dużo miejsca na swoje wielkie kwiatostany i liście. Ewentualnie można donicę z kwiatem postawić w dużym niezagraconym salonie. Duże gabaryty rośliny mogą ozdobić nam stół, pod warunkiem iż będzie on duży i donica nie będzie przeszkadzać.
Dobrze sprawdzi się hortensja bukietowa na małym stoliku przy ścianie blisko okna, jeżeli będzie on tylko dla niej. Mając okna wychodzące na południe, staramy się ochraniać hortensje przed zbyt dużą intensywnością gorąca. Postawiony blisko rośliny nawilżacz powietrza, pomoże kwiatu wytrzymać upały. Ziemia w doniczce musi być wilgotna i lekka. Najlepiej, gdy kupimy specjalną ziemię do hortensji w kwiaciarni. Będziemy mieć wówczas pewność, że roślina otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią porowatość gleby.
Czy w domu na całe życie?
Hortensja bukietowa, jak i pozostałe gatunki w umiarkowanym klimacie, rosną zaledwie do 1- 1,5 metra. Mimo, iż nie osiąga ona 3- 4 metrów, jak to się dzieje w jej naturalnym klimacie, zdawać sobie sprawę, że z czasem będziemy musieli zmienić roślinie doniczkę na większą. Coraz wyższa rozkrzewiona roślina będzie potrzebować więcej przestrzeni. Zatem będziemy musieli ją rozsadzać.
Są odmiany, które nie rosną zbyt szybko (sybilla, masja) i na te gatunki powinniśmy się nastawić, chcąc hodować hortensję bukietową wyłącznie w domu. Na balkonie roślina ta najlepiej będzie się czuć stojąc na podłodze. Balkon południowy jest najmniej przychylny dla tej rośliny. Możemy jednak i tam te hortensje trzymać. Musimy tylko wystarać się o parawan dający kwiatom półcień. Ewentualnie w godzinach około południa wnosimy donice do łazienki, gdzie z reguły latem jest najchłodniej.
Uniwersalna opcja
W dobrej sytuacji są osoby, które mają ogród. Odpada im wówczas przesadzanie rośliny, ale nadal trzeba zabiegać o hortensje. Jeżeli zapomnimy w porę ją ogacić, może nam zmarznąć i wiosną już nie odbić. Jeśli chcemy, możemy hortensje bukietowe trzymać w ogrodzie cały czas w doniczkach. Mogą sobie tak stać na dworze, od wiosny do późnej jesieni, a na zimę przeniesiemy je do mieszkania. Wówczas nadal będziemy cieszyć się przepychem zieleni. Zasuszone kwiaty hortensji są barwy wyblakłego beżu lub brązu i też mają swój urok, a na wiosnę pokryją się nowymi świeżymi kolorowymi kwiatostanami w barwie od różowej po fioletową. Ich kuliste kwiatostany osiągają średnicę od 15 do 30 cm i tworzą piękny rozłożysty bukiet.
Hortensje mogą stać w każdym mieszkaniu, pod warunkiem, że damy im światło i półcień, dbając o odpowiednią wilgotność gleby, ze wszystkimi makro i mikroelementami potrzebnymi do życia rośliny. Dobrze czują się w takich pomieszczeniach, gdzie jest mało mebli.
Mnie osobiście urzekł Figowiec tępy. We wnętrzach wygląda bardzo ekskluzywnie. Wyróżnia go masywny pień i ciemnozielone listki. Troszkę przypomina drzewko bonsai. Największy jego plus to niewielkie wymagania uprawowe i oczywiście zachwycający. Hortensja oczywiście też niczego sobie, ale wiadomo, kto co lubi.