Dylemat, na jakie dodatkowe zajęcia posłać przedszkolaka, wielu rodzicom spędza sen z powiek. Zajęcia muzyczne to jedna z propozycji, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, aby wspomóc rozwój malucha.
Wrażliwość słuchowa u dzieci wzrasta pomiędzy 3. a 4. rokiem życia, więc najlepiej właśnie wtedy rozważyć rozpoczęcie przez dziecko nauki gry na instrumencie. Regularne obcowanie z muzyką w wieku przedszkolnym wspomaga rozwój mózgu i przynosi wiele innych korzyści. Oto niektóre z nich.
Dobra pamięć i koncentracja zawsze w cenie
Kontakt z muzyką w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju strefy poznawczej, ponieważ pomaga w aktywizowaniu obu półkul mózgowych. To z kolei przekłada się na poprawę pamięci. Dziecku łatwiej przychodzi przyswajanie wiedzy oraz skoncentrowanie się na konkretnej czynności, z czym spora część maluchów ma trudności.
Rozwój zdolności komunikacyjnych i efektywniejsza nauka języków
Dzięki edukacji muzycznej dzieci przyswajają większy zasób słownictwa i szybko przyzwyczają się do brzmienia języka. Skutkuje to rozwojem zdolności komunikacyjnych oraz efektywniejszą nauką pisania i czytania. Można to wykorzystać i zapisać dziecko na lekcje języków obcych – ich znajomość na pewno przyda się w dorosłym życiu. To jeszcze jeden ważny powód, dla które opłaca się wysłać pociechę na warsztaty muzyczne dla dzieci. Warszawa należy do grona miast, gdzie oferta w tym zakresie jest bardzo bogata. Zajęcia prowadzone są m.in. przez Teatr Małego Widza w ramach interesujących projektów artystycznych adresowanych do najmłodszych odbiorców.
Dziecko nabiera pewności siebie
Pewność siebie należy wyrabiać w dziecku od najmłodszych lat. Zajęcia muzyczne mają ten plus, że pomagają maluchom oswajać się z wystąpieniami publicznymi i pokonywać nieśmiałość. Wówczas łatwiej poradzić sobie ze stresem i tremą – zwłaszcza że muzyka to świetny sposób na relaks i odprężenie.
Większa wrażliwość na piękno
Muzyka to jedna z form sztuki. Kontakt z nią kształtuje dziecięcą wrażliwość, empatię oraz upodobania estetyczne.